Architektura Egiptu zachwyca turystów odwiedzających te ziemie. Patrzymy na potężne piramidy i zastanawiamy się – kto i dlaczego zbudował je w samym środku pustyni. Próbujemy rozszyfrować legendarne hieroglify, a na samą myśl o klątwie Faraona przeszywa nas strach. Aby lepiej zrozumieć egipskie tradycje i kulturę, należy przenieść się na chwilę do czasów starożytnych, kiedy to powstawało Imperium Egipcjan oraz rodziła się tak fascynująca kultura.

Wierzenia Egipcjan

Kulturę Egiptu ukształtowała religia, na ziemiach Egiptu wyznawano politeizm, czyli wiarę w wiele bóstw. Każde bóstwo miało własny ośrodek kultu gdzie oddawana była im cześć. Do najsłynniejszych bogów egipskich możemy zaliczyć Re (Ra), Ozyrysa, Seta czy Izydę. Egipcjanie głęboko wierzyli w życie pozagrobowe. Aby jak najdłużej zachować ciała w nienaruszonym stanie, zwłoki były dokładnie balsamowane i opatrywane, na skutek czego powstawały mumie. Szczególnie duże znaczenie kultura egipska przypisywała mumifikacji zwłok Faraona, który uznawany był za ziemskie wcielenie bożków.

Egipcjanie, a piramidy

Do dnia dzisiejszego zachowały się w doskonałym stanie kompleksy piramid, które tak chętnie podziwiamy. W starożytności pełniły one funkcję grobowców. To tam składano ciało Faraona po śmierci, otaczano go również przedmiotami codziennego użytku, gdyż Egipcjanie wierzyli, że będą one potrzebne w drugim, pozagrobowym życiu. Aby uniknąć kradzieży, często drogocennych przedmiotów, przy budowie piramid stosowano kompleksy labiryntów, które zgodnie z tradycją skazują śmiałka na śmierć głodową, ponieważ nikt, kto wejdzie do piramidy nie wyjdzie z niej żywy. Tak powstała również legenda o klątwie Faraona, czyli karze za zakłócanie jego spokoju po śmierci.

Gospodarka Egipcjan

Kultura i gospodarka Egiptu mogła się rozwinąć, ze względu na specyficzne położenie geograficzne państwa. Rzeka Nil, która przepływa przez całe państwo stworzyła dogodne warunki do upraw. Spalone słońcem pustynie nie przeszkadzały Egipcjanom w uprawie ziem. Regularne wylewy Nilu użyźniały wysuszone ziemie, szybko też kultura Egipcjan stworzyła systemy nawadniania pól oddalonych od drogocennej rzeki. W ten sposób żyzny muł niesiony przez systemy irygacyjne mógł powiększyć nawet kilkukrotnie zebrane plony. Egipt stał się więc potęgą gospodarczą, mógł eksportować olbrzymie ilości żywności, a późniejszym okresie – także miedzi.

Nauka Egiptu

Kultura Egipcjan uznawała kapłanów za wyrocznię wiedzy. To oni uwarunkowali rozwój naukowy państwa. Dzięki ich pracy w Egipcie znany był już kalendarz i podział roku na 365 dni, ustalono długość doby, kapłanie potrafili także przewidzieć zaćmienia księżyca i Słońca, czym zachwycali, ale także przerażali mniej wykształconych Egipcjan. Ich praca przyczyniła się również do rozwoju medycyny, kosmetologii oraz matematyki. Egipcjanie potrafili mumifikować i balsamować zwłoki, znali zastosowanie henny czy oliwy, potrafili nawet przygotowywać środki znieczulające i przeprowadzać skomplikowane operacje.