Giza

Na lewym brzegu Nilu, 20 km od Kairu, znajduje się Giza wchodząca w skład aglomeracji kairskiej – miasto, do którego obowiązkowo musi trafić każdy turysta, pragnący poznać dawną kulturę Egipcjan. To właśnie tutaj mieszczą się słynne piramidy, strzeżone przez tajemniczego Sfinksa. Obecnie Giza stanowi trzecie co do wielkości miast w Egipcie. Kompleks budowli sięgających najdawniejszych dziejów Egiptu został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto poświęcić nawet kilka dni na zwiedzanie Gizy, ponieważ czeka tu na Ciebie moc atrakcji, bez których Egipt nie byłby sobą!

Piramidy w Gizie

Piramida Cheopsa to jeden z siedmiu cudów świata. Towarzyszą jej piramidy syna i wnuka Cheopsa, czyli Chefrena i Mykrerinosa. Zbudowano je 5000 lat temu, ale popularność zdobyły dopiero w XVIII wieku za sprawą Napoleona – wielkiego entuzjasty Egiptu. Starożytni Egipcjanie uważali swoich faraonów za nieomylnych, półboskich władców, którzy po śmierci przeistaczali się w bogów. Piramidy miały być swego rodzaju schronieniem dla martwego ciała faraona, z którego ulatywała dusza zwana 'ka’, by połączyć się z innymi bóstwami. Trzy piramidy w Gizie nadal nie zostały do końca zbadane. Naukowcy szukają sposobów na przedostanie się do kompleksów korytarzy, a w szczególności do tajemniczej komory w Wielkiej Piramidzie. Na razie jest to niemożliwe, bo gdyby przedostał się tam tlen, to zawartość komory mogłaby ulec zniszczeniu.

Sfinks w Gizie

Z piramidami nierozłącznie kojarzy się monumentalny posąg Sfinksa. Jest to kamienny lew znajdujący się w pozycji siedzącej, z głową faraona, przedstawiającą prawdopodobnie Cheopsa. Mimo, że Sfinks powstał aż 5000 lat temu, to został dokładnie zbadany dopiero w XVIII wieku, przez badaczy biorących udział w wyprawie napoleońskiej. Wcześniej posąg był wielokrotnie zasypywany przez pustynne piaski. Sfinksa stworzono z ogromnego bloku kamiennego, którego odsłonięto podczas prowadzenia kamieniołomu, z którego pozyskiwano surowiec na budowę Wielkiej Piramidy. Przypuszczalnie miał on pełnić symboliczną funkcję strażnika piramid.

Kompleks budowli przy piramidach

Wokół piramid powstało mnóstwo pomniejszych piramidek, mastab, grobowców i pomieszczeń dla barek pogrzebowych, które razem tworzą ogromny, kamienny zespół grobowy. W sąsiedztwie piramid odnaleziono także kwatery budowniczych, aleję procesyjną, pomniejsze piramidy dla żon faraonów oraz cmentarzysko. Przechadzając się po kompleksie grobowym można poczuć ducha starożytności i na chwilę cofnąć się do przeszłości, kiedy Egipt był potężnym imperium, z kwitnącą kulturą, zdumiewającą sztuką i egzotyczną obyczajowością.